Menu
BLOG >

Yeni Yıla Yeni İlişkilerle Girin

Yeni yıl geldi. Yepyeni bir 2016…Hayatın her alanında olduğu gibi ikili ilişkilerde de yenilikler gerekiyor. O nedenle yeni yıl bir fırsat olarak değerlendirilebiliriz. Uzmanlara göre geçmiş sorunlara odaklanmaktan ziyade geleceğe bakmak önemli, karşılıklı anlayış, tolerans mutlaka gerekli.

Geçenlerde okudum dikkatimi çekti Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, yeni yılla beraber evliliklerde ve ikili ilişkilerde yeni kararlar almanın, bağları güçlendirilebileceğini söylüyor. Çok haklı değil mi geçmişe takılmak yerine geleceği yeniden kurmak daha mantıklı gelmiyor mu? Çiğdem Demirsoy

Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, şunları söylüyor

“Birbirlerinin dünyası ile yakından ilgilenip tanımaya çalışmalılar. Birbirlerinin hedefleri, endişeleri, umutları hakkında bilgi sahibi olmak eşlerin birbiriyle bağını güçlendirecektir. Sevgi ve bağlılık zorluklara dayanma gücü verecek ve çatışmaların üstesinden gelmek kolaylaşacaktır.

Geçmiş sorunlara odaklanmaktan vazgeçilmeli

Eğer geçmişe bakılacaksa çatışmalar yaşanmazdan önceki dönemlerini hatırlayıp birbirleri ile ilgili olumlu duygulara sahip olduklarını akıllarına getirmeleri geleceğe dönük olumlu bir havayı yakalamalarına yardımcı olacaktır. Kemikleşmiş çatışmalar varsa ilişkilerini bunlar üzerine kurmak yerine bu sorunlarla birlikte yaşamayı öğrenmeliler. Kilitlendikleri alanlarda birbirlerini incitmeden konuşmanın yollarını öğrenmeli ve uzlaşabildikleri konularda da diyaloglarını arttırmalılar.

Herkesi olduğu gibi kabullenmek önemli

Birbirlerinin farklılıklarına saygı göstermek ve eşini değiştirmeye çalışmak yerine olduğu gibi kabul etmek çatışmaları sona erdirecektir. Eşler her zaman her konuda hem fikir olmayabilir. Birbirinin fikirlerine, özlemlerine, hayallerine saygı göstermek ilişkide uyum ve dengeyi getirecektir.” Hani, bir Akrep Nalan şarkısı vardır bilir misiniz? Dilime düştü şimdi…

Kolay mı ağlamadan
Kabullenmek her şeyi,
Kolay mı güçlü olmak
En zor anında
Kolay mı bir alışkanlık zinciri,
Boynunda
Hükmeder benliğine…


info@ozlemcakir.com.tr
|
©Özlem ÇAKIR - Tüm Hakları Saklıdır.
|
Mega Tasarım 2015