Menu
BLOG >

Sıcacık Geleneksel Çaylar

Kış Günlerinde Kullanılabilecek Bitki ve Meyve Çayları

İklimler değişiyor. Hava koşullarındaki hızlı değişimlerin bedenimizi etkilememesi mümkün mü? Biz de bu değişimin parçasıyız elbette etkileniyoruz! Uzmanların tahminlerine göre son yılların en zor ve şiddetli soğuklarıyla karşılaşacağız. Dünyanın değişik yerlerinde İklim zirveleri düzenleniyor. Vücudumuz değişen hava koşullarına bu kadar hızlı adapte olabilecek mi?

Havaların soğumasıyla, dikkat etmemiz gereken en önemli husus hasta olmamak bunun için tedbir almak. Sağlıklı yaşama katkı sağladığı uzmanlarca tespit edilen ve uygun miktarda kullanılması tavsiye edilen geleneksel bitki çaylarını dolaplarımızda bulundurma zamanı geldi. Vücudumuzda biriken toksinleri atmamızı sağlayan, bazılarının anti oksidan etkisi olan bu çaylarındetoks etkisi de var.

Soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi problemlere doğal çözümler

İklimler değişiyor dedik. Bedenimizi bu değişime karşı nasıl adapte edeceğiz. Bağışıklık sistemimizin korunmasında büyük katkıları olan geleneksel çaylara ve meyve çaylarına olan ilgi son yıllarda arttı. Bunda internetin etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum.

Özellikle mevsim geçişlerinde bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan nane limon çayı, ıhlamur, kuşburnu, zencefil, adaçayı gibi geleneksel çayların soğuk kış günleri gelmeden temin etmemiz gerekir. Soğuk algınlığında, hafif kırgınlıkta tercih edebileceğimiz geleneksel ve doğal içecekler kendimizi korumamıza yardımcı olur. Bitki ve meyve çaylarının detoks etkisi varBitkisel çayların detoks etkisi de var. Havaların soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı, öksürük, grip vakaları çoğalmaya başlayacak. Bizlerkışın olumsuz etkilerinden korunmak için ananelerimizin, büyüklerimizin yıllardır gelenek haline getirdiği doğal bitki ve meyve çaylarını kullanarak sağlığımızı destekleyebiliriz.

Fakat bu ürünleri ilaç gibi kullanmak doğru değildir, uygun tüketim önemlidir. Özellikle hamile ve kronik hastalığı olan insanlar dikkatli olmalıdır.Ben doğru kullanıldığında, beklenen ve istenen yararı bitki ve meyve çaylarından alabileceğimizi düşünüyorum.

Ihlamur, kuşburnu, ekinezya, zencefil, zerdeçal, limon, adaçayı bunları hepimiz çoğunlukla tanıyoruz. Bu çaylar Bağışıklığımızı destekliyor.Özellikle dikkatinizi çekmek istediğim yaşam kalitenizi artırabileceğini düşündüğüm antioksidan içerikli yeşil kahve, yeşil çay, beyaz çay,rooibos içeren ürünler son yılların yükselen trendi. Bu çaylar kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu çayların içerdiği etken maddeler ve uçucu yağlar sayesinde sağlımızı doğal ürünlerle sağlığımızı destekliyor.Zencefil çayı vücudun direncini artırıyor

Eğer biz geleneksel çaylardan beklenen ve istenilen yararı sağlamak istiyorsak, bilinçli olarak hazırlamalı ve bilinçli bir şekilde tüketilmeliyiz. Ihlamur, rezene, karanfil, kuşburnu, ada çayı, elma, portakal, nane çayı gibi çayları aşırıya kaçmadan kullanmamız gerekir, her şeyin aşırısı sağlığa zararlı. Ben size bu bitkiler içinden özellikle zencefil çayını tavsiye ediyorum.

FDA dediğimiz Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu zencefili “güvenilir” bitkiler grubunda gösteriyor. Sayısız faydaları olan bu bitki, birçok ülkede yemeklerde kullanılmaktadır. Zencefil üzerinde her yıl çok sayıda araştırma yapılıp yayınlanıyor. Bizim ağız tadımıza mı uymuyor bilmiyorum ama biz pek kullanmıyoruz yemeklerde. Özellikle soğuk algınlığı, öksürüğe karşı çok etkili olan zencefili kışın favorisi ilan ediyorum.


info@ozlemcakir.com.tr
|
©Özlem ÇAKIR - Tüm Hakları Saklıdır.
|
Mega Tasarım 2015