Menu
GÜZELLİK >

Estetik Cerrahide Psikoloji

Hayaller Paris Hilton Gerçekler Pakize!

İnsanın güzelleşme var olduğu günden bu yana devam ediyor. Son yıllarda ölüme meydan okuma olarak da algılanabilecek gençleşme modasının devam ettiğini görüyoruz. Cinsiyet ayrımı yapmadan söylüyorum, insanlar estetik cerrahların kapısını aşındırıyor. Yaşlanan cildimizi kırışıklıklarla dolan yüzümüzü, mimiklerimizi düzeltmek istiyoruz. Neden? Olduğumuzdan daha genç gözükme çabamız ayıp mı? Elbette değil ama ileri boyutta estetik ve gençleşme modası bizi büyük yanlışlara götürür.

İlerleyen yıllar, yorulan bedenimiz, yaşlanan cildimiz elbette karışıklıklar oluşturacak, yoksa yaşlılık yaşlanma diye kavramlar gündelik hayatımızda olmazdı. Seksi dudaklar, dümdüz bir cilt, mimiksiz bir yüz neyin ifadesini verebilir. Bugün çevremizde birçok insan bu mimiksiz duygularla bize bakıyor.Popüler kültürün bize dayattığı hep genç kal duygusu bizi karmaşık bir iç çatışmaya götürebilir. Peki, neden gençleşmek istiyoruz?Toplum tarafından beğenilmek, güzel gözükmek her insanın isteği olabilir ama nereye kadar! Çizgiyi nerede çekmemiz lazım! Diğer insanlar yaşlanırken biz nasıl genç kalacağız bu bizi hastalıklı bir ruh haline götürebilir! İnsanoğlunun güzel gözükme çabasını anlayışla karşılamakla beraber burada ölçülü olunması gerektiğine inanıyorum.

Botoks, evet ama bir boyuta kadar!Şunu bilmemiz gerekir ki, bizim vücudumuz bir makine değil, bir hücreler yığını onlar da yaşlanıyor. Duygusal dünyamızda fırtınalar kopuyor olabilir. 18 yaşındaki bir gençle boy ölçme isteğimiz olabilir ama bunlar “istek” kıvamında kalmalı asla ileriye geçmemelidir, aksi yaratılışa uygun değildir.

Son yıllarda çok yaygınlaşan güzellik operasyonları, estetik cerrahide gelişmeler aklımızı başımızdan alıyor olabilir. Yaşlanmak da güzeldir. Salt beden güzelliği hayatımızın tamamını kaplamamalıdır. Beğenilme isteği elbette hepimizde vardır ama bazı gerçekleri de kabullenmek ruhumuzu rahat ettirir.

Bu blog yazımızın muhatabı sadece kadınlar değildir, son yıllarda yapılan araştırmalar erkeklerin de kadınlar kadar güzellik arayışında, gençleşme arayışında olduklarını gösteriyor.

Büyük maddi ve manevi bedeller ödeyerek satın aldığımız estetik cerrahi hizmetleri almadan önce psikoloğa gözükmekte fayda olduğuna inanıyorum. Popüler kültürün bize dayattığı güzellik anlayışı sürekli değişiyor ona ayak uydurmak mümkün değil.

Güzellik kavramı izafidir herkesin güzeli faklıdır. Estetik cerrahi güzelleşmekte kullanılacak tek seçenek olmamalıdır. Hayranı olduğumuz o güzellik ikonlarının çoğunun bir Photoshop harikası olduğunu biliyoruz.Yerçekimine karşı koymak mümkün mü? Değil…


info@ozlemcakir.com.tr
|
©Özlem ÇAKIR - Tüm Hakları Saklıdır.
|
Mega Tasarım 2015