Menu
MODA >

Atatürk`ün Giyim tarzı

Böylesi asalet ,böylesi kalite,böylesi tarz böylesi şıklık… Dünya’nın en karizmatik lideri Atatürk. Senden bahsederken önderliğin,komutanlığın,ileri görüşlülüğün yanında giyim tarzına değineceğim.


Geniş Yaka Gömlek / Aksesuarlar

Sadece ordunun liderliğini değil giyim tarzın ile modanın liderliğini de yaptın.Cumhuriyet döneminde zanaatkarlarımızı Avrupa’ya eğitim için gönderdin.Günümüzün ilham kaynağı oldun.Kıyafetlerinle yılın modasını taşıdın.

Moda bilginle terzilerinden olan Levon Kordonciyan’a çizimlerini anlatarak stilistlik yaptın.Celal Bayar’dan Londra’dan dönerken Burbery markasından kumaş siparişi verdin.Bunun yanında ordunun ilk kıyafetlerini Coco Chanel’e çizdirdin.Ziyaret ettiğin şehirlerin geleneksel kıyafetlerini giyerek onlara jestler yaptın.

Jokey Pantolon/ Pelerin/ Erkek Jartiyer Çorap

Yeleksiz takım elbise giymezken,yeleğin köstekli saatsiz olmazken, ayakkabıların siyah ruganken , erkek jartiyer çorapların jilet gibi dikkat çekerken , pardösünü omzuna atmış güçlü bir mesaj verirken, günümüzde pek rastlamadığım takma yakalı gömlekler kullanırken ,sivil hayatında renk aşığı biriyken ,spor tarzına kaçarak renkli süveterleri tercih ederken, 1.70 olan boyunu daha uzun göstermek adına bol paça pantolonları seçerken,pantolonların aksine ceketlerini slimfit isterken,çizgili çorapları severken,bazı zamanlar jokey pantolonları denerken,ceketinin yakasını kaldırıp hava katarken,taşıması oldukça güç olan pelerini taşıman hem de ilk kez sen de görmüşken,Florya plajında yüksek bel mayonla güneşlenirken,pembe mendil ile o renklerin harmonisi olan fotoğraflarla bizim nesili büyülerken,tüm bunları mükemmel fotomodelliğinle dik duruşlarınla fotoğraflara yansıtırken,güderiler,tüvitler,papyonlar,bastonlar,kol düğmeler,MKA kısaltmalı armalar…ne de Asil bir Vizyonun varmış.

Sivil Spor Kıyafet/ Kürk Yaka Ceket / Gömlek Yaka

Eskiden sıra sıra dizilmiş kumaşları barındıran Sümerbanklar varmış.O zamanlar hazır giyimler yokmuş ve tek seçenek terzilermiş.Terziye gitmeden önce kumaşçılara uğranırmış.

Kumaş demişken aklıma gelen bir anıyı paylaşmak istiyorum;Çocukluğumda şehrimdeki kumaş mağazası olan Sümerbirlikten içeriye giren müşteri,raftaki tüm kumaşları indirir fakat hiçbirini almadan çıkar gider,bu durum karşısında oldukça iyimser bakan satıcı, merakla soranlara şunu söyler; “Bu sayede rafların tozlarını almış oldum.”der.Ne güzel bir esnaflıktır ki günümüzle kıyaslamak haksızlık olur.Sümerbank bir devrimdir.Yurtdışında terzilik eğitimi almış grup tarafından kurulmuştur.Kumaşlar artık Türkiye’de dokunmaya başlar. Dahası..Atatürk hakkında merak edilenler için “O Daima Şıktı” adlı kitapta bulabilirsiniz.

“İnsanı elbisesine göre karşılar,bilgisine göre uğurlarlar.” Hoşçakalın

Smokin, birçok sosyal etkinlikte erkekler tarafından giyilen yarı resmi bir giyim çeşitidir. Ceket ve pantolon genellikle siyah iken içine beyaz kesik yakalı bir gömlek giyilir ve siyah papyon takılır.

Frak,daha çok opera salonlarında görebileceğiniz,smokine göre daha resmi giyim çeşididir.Beyaz papyon ve düğmeleriyle smokinden ayrılır.

Jaketatay,resmi ziyaret ve davetlerde erkeklerin giydikleri, arkası yırtmaçlı, etekleri uzun ve ön köşeleri yuvarlak kesilmiş ceket

Redingot, önü yakaya kadar düğmeli, kimi zaman vücut hatlarını saran, kimi zaman da biraz bolca giyilebilen, dize kadar inen ceket türüdür.Seyahatlerin at üzeride yapıldığı 18. yüzyıl İngiltere`sinden "riding coat" deyimi önce fransızcaya ve sonra da diğer dillere "redingot" olarak geçmiştir.

info@ozlemcakir.com.tr
|
©Özlem ÇAKIR - Tüm Hakları Saklıdır.
|
Mega Tasarım 2015