Menu
BLOG >

Aman Kalbiniz Üşümesin

Kış bütün şiddetiyle geldi. Yurdumuzun neredeyse her yanı soğuk havalardan etkileniyor. Kar buz ve soğuk. Dikkat edin soğuk havalar sizi hasta etmesin. Doğru giyinip, doğru beslenip her mevsimin tadını çıkarabiliriz. Bakın Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu Lapa lapa yağan karın keyfini çıkartmamızı fakat bunu yaparken de hastalanmamak için gerekli önlemleri almamızı tavsiye ediyor.İşte Kışı Hastalanmadan Geçirmenin Yolları

Acelemiz yok güne yavaş başlıyoruz. Tansiyon özellikle sabah saatlerinde daha yüksektir. Güne yavaş ve huzurlu başlanırsa tansiyon ve nabız değerleri kendini gün içindeki koşturmacaya daha rahat adapte olacaktır. En çok başımız ve ellerimizden ısı kaybediyoruz. Soğuk havaya çıkarken vücuttan ısı kaybını azaltmak gerekir. Şapka, eldiven şart. Şapkasız çıkmam abi durumu.

Kışın, kalın tek kıyafet giymek yerine ince birkaç tabaka kıyafet yine ısı kaybını engellemekte etkilidir. Soğuk havada sigara içmek kalp damarlarının büzüşmesini arttıracağı için oldukça tehlikelidir. Alkol tüketimini de azaltmak kalp sağlığı için önemlidir.Kış aylarında kilo almaya daha meyilli olunduğu için beslenmeye dikkat edilmelidir.Özellikle 65 yaş üstünde veya bilinen kalp-damar hastalığı olan kişilerde grip aşısı ve zatürre aşısının yapılması kalp krizi riskini azaltır. Bu kişiler daha hassas olduğundan dolayı, grip kalp üzerindeki yükü arttıracaktır. Grip aşı ile enfeksiyonlara karşı daha güçlü direnmek mümkün.

Kendinize iyi davranın kışın tadını çıkarın

Kış mevsiminin tadını çıkarın, her mevsim güzeldir unutmayın. Kar görmemiş çocuk sayısının ne kadar olduğunu tahmin edemezsiniz. Duydunuz doktorun önerilerini, sağlıklı bir kış mevsimi ve sağlık içinde yeni yıl diliyorum. Sağlıklı olmanın diğer bir yolu doğru beslenme. Enfeksiyon ve hastalıklardan korunmak için vitamin ve minerallerimiz doğal yollardan almamız gerekiyor. Bu vitamin ve mineraller vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bizi hastalıklardan koruyor.

info@ozlemcakir.com.tr
|
©Özlem ÇAKIR - Tüm Hakları Saklıdır.
|
Mega Tasarım 2015